حجت‌الاسلام عادل محسنی مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) و دبیر مجمع مدیران مدارس حوزه‌های علمیه استان تهران در گفتگو با پرتال علوم اسلامی ثقلین گفتند: از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا، حوزۀ علمیه امام خمینی(ره) متشکل از چندین گروه جهادی اساتید و طلبه‌های حوزه، برنامه‌های مختلفی را در عرصه خدمت رسانی به مردم پیگیری کردند؛ مثلاً با توجه به اینکه اعلام شد در گروه سالمندان، احتمال ابتلا به بیماری کرونا بیشتر است، برای جلوگیری از حضور آنان در تجمعات و همینطور جلوگیری از خطر ابتلای آنان به این بیماری، یکی از گروه‌های جهادی، خریدهای روزمره و تحویل آنها را برعهده گرفت.

 

ایشان افزودند: هر شب گروه جهادی دیگری با کمک بسیجیان محل اقدام به ضدعفونی و گندزدایی مکان‌های مختلف مثل پارک‌ها، پمپ بنزین‌ها و … ‌می‌کردند. اطلاعیه نیز در روزهای بعد نصب شد که طلّاب حوزه علمیه با افتخار آمادۀ ضدعفونی کردن منازل مسکونی، پارکینگ‌ها و اتومبیل‌های مردم هستند که این کار نیز با استقبال خوبی مواجه شد و همچنان در این عرصه آمادۀ خدمت‌رسانی خواهیم بود.

 

حجت‌الاسلام محسنی اظهار کردند: خیلی از اساتید در روزهای تعطیل به همراه تعدادی از طلبه‌ها به بیمارستان‌ها می‌رفتند تا در بخش تجهیز و تکفین اموات کرونایی خدمت کنند؛ در ابتدا به صورت تیمم بود اما مدتی بعد که موضوع تغسیل اموات کرونایی مطرح شد، اساتید و طلاب حوزه وارد عرصۀ تجهیز و تغسیل اموات شدند.

 

دبیر مجمع مدیران مدارس حوزه‌های علمیه تهران اضافه کردند: در حوزه علمیه امام خمینی(ره) کارگروهی با عنوان تربیت مشاور اسلامی مشغول به فعالیت است؛ مسئول این کارگروه با تعدادی از دانش‌پژوهان این رشته رایزنی‌ کرد و در اثر همین اقدام، چند نفر از دانش‌پژوهان داوطلب شدند به بیمارستان‌ها بروند و در زمینۀ روحیه‌بخشی، مشاوره و آگاهی‌بخشی هرچه بیشتر دربارۀ این بیماری و تسکین دل داغدیدگان قدمی بردارند.

 

«در زمینه تهیه بسته‌های بهداشتی و ضدعفونی کننده، گروهی از طلّاب با همکاری بسیجیان مسجد جامع پیامبر اعظم شهید محلاتی، شروع به تولید ماسک و شیلد و … کردند. در ایام نوروز حدود ۷۰۰ بستۀ ضدعفونی کننده، ماسک و … در مناطق محروم حاشیۀ تهران توزیع شد.»

 

وی با بیان این مطلب فوق گفتند: یکی دیگر از گروه‌های جهادی حوزه علمیه امام خمینی(ره) اقدام به شناسایی خانواده‌های محروم می‌کرد. حدود ۲۰۰ خانواده کم بضاعت و نیازمند در اطراف تهران و شهرستان‌ها شناسایی شده بود و تا پیش از این ماجرا، مورد حمایت قرار می‌گرفتند و به طور مداوم بسته‌هایی غذایی به آنها تقدیم می‌شد، در ایام نوروز و با توجه به شیوع ویروس کرونا و سخت‌تر شدن شرایط اقتصادی خانواده‌های کم بضاعت، ۲۰۰ بستۀ ارزاق دیگر میان مردم توزیع شد و علاوه بر این، لباس نو برای شب عید آنان نیز تهیه شد.

 

حجت‌الاسلام محسنی خاطرنشان کردند: همچنین ۲۰۰ بسته گوشت قربانی و مرغ در کنار این بسته‌ها به این خانواده‌های محترم تقدیم شد. بخشی از این گوشت‌های قربانی مربوط به نذر و عقیقۀ مردم بوده است. برای ۵۲ خانواده نیز کارت هدیۀ ۲۰۰ هزار تومانی ارسال کردیم. بعضی از خانواده‌های کم بضاعت به دلیل عدم امکان تهیۀ جهیزیه، مسئلۀ ازدواج فرزندانشان به تأخیر افتاده بود، اما در حد بضاعت تلاشمان را کردیم و در نهایت با کمک خیرّین دو سری جهیزیه تهیه و به آن بزرگواران ارسال شد.

 

مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) گفتند: مسئولان و کارمندان حوزه علمیه امام خمینی(ره) بخشی از حقوق خود را به رزمایش کمک‌های مؤمنانه اختصاص دادند. اکنون ۳۳۰ بستۀ جدید ارزاق در گامی دیگر در حال آماده‌سازی است تا روزهای نخست ماه مبارک رمضان میان خانواده‌هایی در تهران و حاشیۀ تهران توزیع شود.

 

Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (1) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (2) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (3) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (4) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (5) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (6) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (7) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (8) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (9) Mohseni-13990206-Khamat Jahadi Dar Ayame Corona-Thaqalain_IR (10)